Vyrobilo Vizua - creative studio
Všetky práva vyhradené
1

História

Hodváb a jeho začiatky v Číne

Hodváb je jedno z najstarších vlákien objavených človekom podľa tradície v Číne. História hodvábu očarujúca a zaujímavá. Podľa čínskej legendy, cisárovná Hsi Ling Shi, manželka cisára Huang Ti bola prvým človekom, ktorý náhodne objavil hodvábne vlákna. Jedného dňa, keď cisárovná popíjala lahodný čaj pod stromom moruše bielej, zámotok spadol do jej šálky a začal sa rozpletať. Cisárovnú zaujala trblietavá niť a zistila, že pochádza zo zámotku motýľa - priadky morušovej žijúcej na moruši. Zásluhou cisárovnej sa čoskoro vyvinulo hodvábnictvo – systematický chov priadky morušovej, postupne sa vynašiel navijak a tkáčsky stav. Tak začala história hodvábu.

Či je táto legenda pravdivou je ťažké dokázať, isté však je, že Číne sa takmer 3 tisíc rokov podarilo strážiť tajomstvo výroby a spracovania prírodného hodvábu a počas tohto obdobia bola monopolným producentom tohto ušľachtilého materiálu.

pic1
2

Hodvábna cesta

Obchodovanie v Ázii a cesta na západ

Hodvábne tkaniny boli na svojom začiatku vyhradené len na odevy určené členom čínskej kráľovskej rodiny, avšak postupne sa hodváb šíril geograficky aj spoločensky. Postupne sa táto luxusná textília dostala do rôznych regiónov celej Ázie. A nielen tam. Krása a neobyčajné vlastnosti tejto exotickej tkaniny vytvorili lukratívnu obchodnú cestu – známu ako Hodvábna cesta, po ktorej prúdil hodváb na západ a zlato, striebro a vlna na východ. V tomto čase bol hodváb považovaný za cennejšiu komoditu ako zlato. Číňania si uvedomovali hodnotu krásneho materiálu a tajomstvo jeho výroby uzamkli pre ostatný svet viac ako na 30. storočí. Cestovateľov vždy dôkladne prehľadali na hraničných priechodoch a ak niekoho pristihli pri pokuse prepašovať zámotky priadky morušovej z krajiny, bol popravený. 

pic1
3

Ázia a Európa

Hodvábnictvo sa šíri do Ázie a Európy

Monopol Číny na výrobu hodvábu sa ukončil asi 200 rokov pred naším letopočtom, keď sa malá skupina čínskych prisťahovalcov usadila v Kórei a položila základy hodvábneho priemyslu mimo čínskeho územia. Asi v roku 300 n.l. sa hodvábnictvo sa rozšírila do Indie a Japonska. Európa sa oboznámila s tajomstvom výroby prírodného hodvábu okolo 550 n.l. Je zaujímavé, že v 10.storočí bola centrom výroby prírodného hodvábu Andalúzia. V 13. storočí však do siene slávy histórie hodvábu vstúpilo Taliansko a taliansky hodváb sa stal významným artiklom obchodu. Do dnešných dní je oblasť Como známa a uznávaná ako centrum výroby hodvábu najvyššej kvality.

Talianski výrobcovia hodvábu stáli aj za založením francúzskeho hodvábnickeho priemyslu najmä v Lyone v 17.storočí, ktorý je preslávený do dnes jedinečnou krásou ich tkania.

pic1
4

Hodvábnictvo dnes

Aktuálny stav výroby a predaja hodvábu

Devätnáste storočie a industrializácia spôsobila útlm európskeho hodvábu priemyslu. Lacnejší japonský hodváb, dovážaný najmä po otvorení Suezského prieplavu, bol jedným z mnohých faktorov ovplyvňujúcich jeho vývoj. Navyše, nástup človekom objavených umelých vlákien, ako je nylon, začali dominovať vo výrobe tradičných hodvábnych výrobkov pančúch a padákov. Dve svetové vojny, ktoré spôsobili prerušenie dodávky suroviny z Japonska, tiež potlačili európsky hodvábny priemysel. 

Po druhej svetovej vojne bola japonská výroba hodvábu obnovená a Japonsko zostalo najväčším svetovým producentom surového hodvábu a prakticky jediným z jeho najvýznamnejších vývozcom až do roku 1970.

V súčasnosti však pozícia najväčšieho svetového výrobcu a vývozcu surového hodvábu a hodvábnej priadze patrí Číne. V súčasnej dobe sa vyrába vo svete asi 125 000 ton hodvábu a takmer dve tretiny tohto objemu sa vyrába v Číne. Medzi ďalších producentov patrí India, Japonsko, Kórea, Thajsko, Vietnam, Uzbekistan, a Brazília.

pic1
5

Vlastnosti

Prečo sa hovorí o kráľovnej tkanín?

Okrem luxusnej mäkkosti a lesklej nádhery, existujú aj iné vlastnosti hodvábu, ktorým sa žiadne iné textilné vlákna, či už prírodné alebo umelé, jednoducho nemôžu rovnať. Pre tieto vlastnosti si hodváb oprávnene získal povesť kráľovnej tkanín.

Tu sú fakty, ktoré vás určite presvedčia o výnimočnosti prírodného hodvábu:

  • kvôli prirodzenej štruktúre proteínov je hodváb najviac hypoalergénny zo všetkých tkanín
  • je celoročne použiteľný vďaka svojej prirodzenej vlastnosti regulovať teplotu – v zime hreje, v lete chladí. Hodvábna látka tak prekonáva všetky ostatné látky pri nosení v lete aj v zime. 
  • Hodváb je vysoko absorbčný a rýchlo schne - absorbuje pot a zároveň nechá vašu pokožku dýchať
  • aj napriek jemnej textúre, hodváb je pevný a odolný – je to najsilnejšie prírodné vlákno a prekvapivo súťaží s oceľovými priadzami v pevnosti v ťahu
pic1
6

Ošetrovanie

Ako sa správne starať o hodváb

Čistenie a pranie hodvábu je vcelku jednoduché, ak je zachovaná určitá opatrnosť.

Pre niektoré druhy hodvábnych doplnkov je doporučené jednoznačne chemické čistenie. Pokiaľ nie ste si istý, že máte dostatočnú zručnosť a znalosti, odporúčam zveriť čistenie profesionálnej čistiarni. Optimálna starostlivosť zaistí dlhú životnosť a zachová vzhľad hodvábnych doplnkov.

pic1
Ručné pranie

Ručné pranie hodvábu je možný a odporúčaný spôsob čistenia. Prať ručne možno takmer všetky druhy hodvábu, s výnimkou ŠANTUNGU, ktorý po mokrom praní zmení svoju štruktúru a rozmer. Na základe mojich osobných skúseností neodporúčam prať ručne aj hodváb v prevedení SATIN.

Ak máte tvrdú vodu, pridajte do nej lyžicu zmäkčovadla.

Použite vždy vlažnú vodu! Teplota vody nesmie presiahnuť teplotu 37°C.

Ako prací prostriedok použite jemné nealkalické mydlo alebo špeciálny prací prostriedok určený na pranie jemných tkanín. Dobré výsledky sú aj pri použití jemného detského šampónu.

Hodváb nikdy neperte trením, ale len jemným stláčaním.

Pri praní postupujte rýchlo. Nenechávajte hodváb namočený dlhšiu dobu.

Do posledného plákania je dobré pridať pár polievkových lyžíc bieleho octu alebo pre zvlášť dobrý pocit bielu jemnú ekologickú aviváž (ja používam „feel eco“ z DM)

Po opratí jemným stáčaním odstráňte prebytočnú vodu a hodváb jemne vytraste.

Hodváb nikdy silno nežmýkajte, nekrúťte. Ak potrebujete vodu rýchlo odstrániť radšej to urobte pomocou savého uteráka.

Nikdy neperte hodváb v práčke!

Sušenie hodvábu

Hodváb sušte krátko, voľne zavesený, zásadne v tieni, mimo priameho pôsobenia tepelných zdrojov.

Nesušte hodváb na priamom slnku.

Nepoužívajte drevené sušiaky na bielizeň resp. iné povrchovo upravené materiály – môžu zanechať na tkanine neodstrániteľné farebné škvrny.

Nikdy nesušte hodváb v sušičke!  

Chemické čistenie

Ak sa rozhodnete pre chemické čistenie hodvábu, hľadajte „zelené“ čistiarne, kde používajú netoxické metódy čistenia. Tieto sú bezpečnejšie a účinnejšie pri odstraňovaní nečistoty ( napr. na báze kvapalného CO2 alebo silikónovej báze).

Žehlenie hodvábu

Vodu jemne vytlačte rukami, potom vyžmýkajte v žmýkačke, tkaninu vytraste a môžete ihneď žehliť - ešte mokré resp. vlhké z rubovej strany - doporučená teplota: ako na bavlnu.

Navštívte náš e-shop a pozrite sa čo máme nové.

Naše produkty